Silver service from Tynedale juniors

SHARE THIS STORY
11 October 2017 2:22PM

DESPITE the disappointment of only fielding three complete teams, it was a successful second round for Tynedale Harriers.

For three of their junior members claimed silver medals at the latest North East Harrier League fixture at the picturesque Druridge Bay, with eight members in total gaining promotion to higher packs.

Charlie Daley finished second in the U15 boys' race and Aidan Pinkney was runner-up in the U17 equivalent, with Marcus Laws clinching second place in the U13 race which featured 62 runners.

All three will be promoted to the fast pack after their excellent displays.

Marcus was part of one of the three complete Tynedale teams with Harry Courtney, 26th from the fast pack, and Lewis Davison, finising 42nd, representing the U13 team.

Joe Green joined Aidan in the U17 race and finished in 21st place.

here were no medals for Tynedale’s girls this week, but they did produce were some strong performances in competitive fields.

Ciara Thornley will be promoted to the fast pack after finishing 10th in the U13 girls’ race.

Her team was completed by Laura Goldsmith (68th) and Rebecca Green (72nd).

Kara Goldsmith was the only Tynedale representative in the U15 girls’ race, finishing in 23rd place, while in the U17/U20 women’s race, Lisa Thornley was first to finish for Tynedale with a strong run from the medium pack to cross the line in 20th place. Jasmine Couchman finished soon after in 26th .

In the increasingly popular U11 races, Amelie Taylor (27th), Abigail Thornley (59th) and Solomon Couchman (11th) ran for Tynedale.

The senior women’s field was less crowded than the opening fixture, but Tynedale still impressed with three runners finishing in the top 30 as they clinched third as a team.

Elizabeth Earle, Steph Scott and Charlie Pinkney all completed the four-mile course within 17 seconds of each other, crossing the line in 20th, 27th and 29th respectively. All three will be promoted up to the medium pack.

The final scorer was Kirstie Anderson from the fast pack, who again impressed to take 47th despite her time handicap.

The women were again well represented with a team of 12, with Jo Sutton competing in her last race for the club before she moves away from the area while Hilary Graham marked her return to cross-country for the first time in approximately 20

years!

Other team members were Rhiannon Robinson, Carol Marshall, Jan Oliver, Gillian Bell, Kim Firstbrook and Kim Bluck.

Greg Urwin was a great addition to the men's team as a blistering run around the six-mile course resulted in a 36th position and promotion to the medium pack.

But there was ultimately disappointment for the men as injury meant they were one short of a full complement.

Rob Earle, Peter Murphy and Mike Little all had strong runs on the dry course and finished within 25 seconds of each other in 228th, 245th and 252nd, with Pete Watson the final runner for Tynedale.

For the second fixture running, Stocksfield Striders fielded a full women's team as interest in the club continues to grow.

Rachael Maitland, Holly Kelleher, Louise Newton and Jane Buckingham earned points for the team.

Stocksfield were just one man short of a full team as Philip Hindmarsh, Richard Heslop, Steve Brady, Michael Boaden and Tony Brown turned out.

It was a similar story for Allen Valley Striders who were missing one woman for a complete squad, with Ruth Bentley, who finished an excellent 97th from the fast pack, Celia Sanderson and Helen Edwards making an appearance.

Gareth Forbes and Craig Thomson wore the Allen Valley vest in the men's race.

The next fixture is the Sherman Cup/ Davison Shield at Temple Park, South Shields, on October 28.

Comment on this article

Generate a new code
Comments not OK? Click here to let us know